Z przykrością zawiadamiamy, że dnia 18 lutego 2019 w wieku 88 lat, zmarł włoski architekt i designer Alessandro Mendini. Wybitny architekt odegrał dużą rolę we włoskim designie oraz przyczynił się do rozpowszechnienia postmodernizmu. Jego wkład we wzornictwo zapoczątkował koniec modernizmu i powrót symboliki. Niezapomniane projekty Mendiniego to seria mebli Mobile Infinito, projekty dla marki Alessi, Groninger Museum w Holandii, kompleks teatralny „Teatrino della Bicchieraia” w Azzero oraz wieże pamięci Hiroshimie. Jego projekty dla popularnych marek, takich jak Cappellini, Zanotta, Swarovski czy Swatch, cieszą się cały czas ogromną popularnością.

Luksfery z Kolekcji Mendini

Jest to dla nas bardzo smutna wiadomość, ponieważ legendarny projektant odegrał bardzo dużą rolę również we wzornictwie i kolorystyce pustaków szklanych. Luksfery z Kolekcji Mendini zostały zaprojektowane przez Alessandra i Francesca Mendini. Ta wspaniała gama 16 kolorowych nowoczesnych szklanych bloków została zainspirowana naturą i stworzona, aby wprowadzić nowe wizualne niuanse i odczucia do współczesnych wnętrz domowych. Według twórców kolekcji czyli Alessandra i Francesca Mendini, luksfery o lśniących i młodzieńczych kolorach zostały zaprojektowane, aby umożliwić pustakom szklanym generowanie chromatycznych i figuratywnych aranżacji, nadających się do eleganckich i wyrafinowanych kombinacji.
Alessandro Mendini luksfery glassblocks
Alessandro Mendini
Alessandro Mendini luksfery glassblocks 2
Żródło obrazu/ Azure Magazine

Bogactwo kolorów natury

Alfabet kolorów kolekcji Mendini daje możliwość tworzenia niekończących się szachów wariantów, od pojedynczych kolorów po efekty kalejdoskopowe. Jak dotąd zmysłowość, konceptualizm, symbolizm, hedonizm i emocje są parametrami, których brakowało w geometrycznym języku pustaków szklanych. Kolekcja Mendini otwiera nowe poetyckie horyzonty, których architekci nie byli dotąd brani pod uwagę. Jednak są one teraz dostępne i są naprawdę fascynujące. Nowe, błyszczące przedmioty, takie jak szafiry, topazy, bursztyn i rubin. I właśnie dzięki temu bogactwu natury każdy kolor w tej nowej kolekcji otrzymał wyrazistą nazwę szlachetnego kamienia.

Rozmowa Maestro Alessandro Mendini z Dorotą Koziarą, Dyrektor Artystyczną 10 Nocy z Designem

Źródło video/ Galeria Wnętrz Domar