Trochę historii o najstarszej działającej do dziś Hucie Szkła La Rochere. Parę słów o tym ciekawym miejscu, które funkcjonuje od 1475 roku, kiedy Simon de Thysac zyskał prawo do założenia huty szkła w miejscowości Rochiere. Początkowo huta była znana z produkcji szkła płaskiego.

W 1595 roku cała wioska doszczętnie spłonęła, po trzech latach huta została odbudowana

Czterdzieści lat później znowu La Rochere została zniszczona – tym razem w wyniku wojny trzydziestoletniej.  Dopiero w 1666 ponownie uruchomiono piece, które od tamtej pory działają do dnia dzisiejszego. W połowie IX wieku huta przeszła w ręce François-Xavier Fouillot i jego potomków, a w drugiej połowie IX-go wieku firma zaczęła zajmować się także produkcją szklanych cegieł i pustaków szklanych, ponadto współpracowała już z hotelami i kawiarniami zaopatrując je w kieliszki, karafki i dzbany. w 1895 roku pojawił się katalog firmy, a w ofercie produkty ze szlifowanego szkła, słoiki, szkło medyczne, oświetleniowe, cegły szklane, pustaki szklane i luksfery. W 1923 roku dwie huty, La Rochere und Clairefontaine zostały połączone, a w 1960 roku firma zaczęła posługiwać się nazwą: Cristallerie de La Rochere. Siedem lat później pojawiły się specjalistyczne maszyny i produkcja została zautomatyzowana. Poprawiła się wydajność i warunki pracy. Pierwszym produktem, który powstał maszynowo jest pucharek do lodów dzięki którym La Rochere stała się jednym z głównych graczy na rynku.
la rochere huta szkła, żródło obrazu wikipedia
la rochere huta szkła, żródło obrazu wikipedia
la rochere huta szkła 2, żródło obrazu wikipedia
la rochere huta szkła 2, żródło obrazu wikipedia
la rochere huta szkła 3, żródło obrazu wikipedia
la rochere huta szkła 3, żródło obrazu wikipedia

La Rochere otwarta na gości

Od 1970 roku na nowo zaczęła rozwijać się ręczna produkcja szkła dekoracyjnego, jak lampy w stylu Art Nouveau czy wazy z opalizującego szkła. Zakład został udostępniony gościom, dzięki czemu odwiedzający mogli obserwować mistrzów przy pracy, następnie odwiedzić galerię, która do dziś wystawia lokalnych artystów oraz prezentuje szklane dzieła. Za budynkiem galerii znajduje się japoński ogród, który jest także nie lada atrakcją i warto tam zaglądnąć odwiedzając hutę La Rochere.

Ciągły rozwój

W 1999 zbudowano nowe hale, żeby przenieść jeden z ogromnych pieców szklarskich i wstawić nowe prasy. Maszyny były systematycznie usprawniane, żeby móc odpowiedzieć na rosnące zainteresowanie klientów nowoczesną elegancką zastawą stołową. W 2009 roku ogromna liczba odwiedzających La Rochère sprawiła, że miejsce to jest trzecią najpopularniejszą atrakcją w regionie Franche-Comté (wschodnia Francja przy granicy ze Szwajcarią) po Cytadeli Besançon i Solankach Królewskich w Arc-et-Senans. Firma – mimo mechanizacji w latach siedemdziesiątych – nigdy nie zrezygnowała z produkcji szkła dmuchanego, które stało się w końcu wizytówką firmy, a także główną atrakcją dla zwiedzających (fakt, że robi się tu szkło dmuchane i maszynowe wyjaśnia duże różnice w cenach produktów firmy). Teraz firma oferuje właściwie wszelkie rodzaje artykułów szklanych, ale nas najbardziej interesuje to pustaki szklane W La Rochere  pojawiają się coraz nowsze wzory, które nie wychodzą z mody – mamy nadzieję, że pustaki szklane i luksfery La Rochere przypadną Państwu do gustu.